in

Despre Sfânta Împărtășanie – cateheză la parohia Retevoiești, protoieria Mioveni

(Publicat în: 23 octombrie 2019)

Domnul nostru Hristos, după ce ne-a scos din robia Egiptului, a acoperit dumnezeiasca şi preastrălucita Sa Fiinţă cu Pâinea și Vinul, ca să nu ne sperie neasemănata Slavă dumnezeiască. Ce este minunat este că această Taină cuprinde în sine pe Acela care a zidit toată lumea şi este noian nemărginit a toată desăvârşirea, cum spune David: „Mare este Domnul şi lăudat foarte, şi măririi Lui nu este sfârşit!

Biroul de Catehizare și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate catehetică în biserica parohiei Retevoiești, protoieria Mioveni. Preoții slujitori Moraru Mihai și Moraru Romică au vorbit copiilor despre Taina Sfintei Euharistii și importanța acesteia în viața creștinului, iar în finalul activității au oferit daruri elevilor.

Zâmbet în suflet de copil, parohia Glavacioc, Protoieria Costești

Bucuria de a dărui, proiect social pentru românii din Bucovina de Nord, regiunea Cernăuți