in

Despre Sfintele Taine – cateheză la parohia Turculești, protoieria Topoloveni

(Publicat în: 5 noiembrie 2018)

Mântuitorul Iisus Hristos ne cheamă neincetat la sfintirea vietii noastre, la mântuire. Aceasta poate fi dobândită numai in Sfinta Sa Biserică, cunoscand si împlinind Cuvântul lui Dumnezeu si împărtăsindu-ne cu Sfintele Taine ale Bisericii. Sfintele Taine sunt lucrări văzute, instituite de Mântuitorul Hristos şi încredinţate Sfintei Sale Biserici, prin care se împărtăşeşte celor care le primesc harul nevăzut al Sfântului Duh, scopul lor fiind mântuirea şi sfinţirea credincioşilor.

Elevi de la Liceul Teoretic Ion Mihalache din orașul Topoloveni, au mers în biserica parohiei Turculești, unde, preoții slujitori Stan Stelian și Bologea Cosmin au rostit un cuvânt catehetic despre Sfintele Taine, dar și despre ârnduiala Bisericii.

Copiii au adus daruri pentru cei nevoiași, și au primit cărți de rugăciuni și iconițe.

 

 

O masă caldă pentru cei fără adăpost, parohia Prundu III din municipiul Pitești

Sinaxar 6 noiembrie 2018