in ,

Destin de ţară îngenuncheat

(Publicat în: 4 februarie 2019)

Când mă gândesc la drumurile romane, mă apucă ameţeala. Acum 2000 de ani, trecea un drum roman şi prin Piteşti spre Câmpulung. Era pardosit cu pietre, larg, cu şanţuri adânci pentru a fi protejat.

Un neam civilizat are în primul rând drumuri bine făcute şi bine asigurate. Aşa am văzut că sunt drumurile europene. Ungaria şi Bulgaria fac drumuri continuu. Şi au spor bun, ca să nu vorbim decât de vecinii noştri europeni.

Când te uiţi pe harta turistică europeană şi vezi că România n-are decât ceva peste 200 de km de autostradă, te apucă jalea pe dinlăuntru. Ei, şi dacă ar fi această lucrare la standarde europene sau americane, ba chiar şi asiatice, aş mai înţelege să plăteşti şi taxă.

Oameni buni, mare calicie peste tot.

Chiar nu vrem să ne luăm în serios?

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

Sinaxar 4 februarie 2019

Sinaxar 5 februarie 2019