in ,

Destin în timp

(Publicat în: 27 ianuarie 2019)

Când brambureala dă năvală peste tot, lucrul acătării este să te gândeşti la unitatea în timp. Ai noştri, din veacurile apuse, au ştiut, învăţând la căldura soarelui şi strălucirea stelelor, că au un pământ dat de Dumnezeu, că legea, limba, datinile, cugetul, credinţa, virtutea, munca, portul, durerile, bucuriile cu semenii, trăirea în vecinătate sfântă, dovedesc semn de recunoaştere, peceţi, temeiuri pentru azi şi mâine.

Cei de demult – moşii şi strămoşii noştri – au ştiut ce să facă din noi, cei de azi.

Întrebare: Noi cei de azi, vom şti ce să facem din neamul nostru pentru mâine?

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

 

Sinaxar 28 ianuarie 2019

Sinaxar 29 ianuarie 2019