in ,

Diabetul de tip I și de tip II

(Publicat în: 7 iunie 2019)

Ați citit despre cancer și modul de a-l preveni, adică printr-un stil de viață nouă și prin schimbarea dietei alimentare, pentru a nu da șansa ca să se dezvolte dihania omorâtoare de om. Îi luăm posibilitatea cancerului de a se dezvolta prin hrănirea neatentă. Când nu mai primește hrană, moare ca orice ființă.

Într-un cuvânt, să înfometăm cancerul și va muri de la sine. Sunt cazuri multe de vindecare! Doar noi să ne punem pe lucru: să rărim lingura și să punem pavăză la gura noastră și să ne disciplinăm.

Dacă suntem neglijenți, să nu dăm vina pe Dumnezeu pentru pățanii, ci pe noi înșine, adică să mergem exact la țintă. De ce nu dăm vina pe noi? Când vom da vina pe noi și ne vom corija, ne vom vindeca de orice boală. Dumnezeu ne vindecă, doar cu voința noastră!

Dacă luăm reper tot America, dr. Robert Morse scrie că circa 17 milioane de americani suferă de diabet, într-o formă sau alta.

Există două tipuri de diabet: „Diabetul de tip I, cunoscut în terminologia medicală sub denumirea de diabet delicat sau juvenil, intră în categoria diabetului dependent de insulină. Diabetul de tip II, cunoscut și sub denumirea de diabet adult, intră în categoria diabetului nedependent de insulină. Totuși, și tipul II de diabet poate deveni dependent de insulină.”1

Care sunt cauzele care provoacă diabetul?

Rolul pancreasului

Pancreasul se află în spatele stomacului, a cărui „coadă” se întinde pe orizontală spre splină, zonă sensibilă și îngrămădită în spațiu foarte strâmt.

Ce funcții îndeplinește pancreasul? Prima este funcția de secretare a enzimelor digestive majore; cea de a doua și cea mai elocventă pentru diabet, este funcția de prelucrare a insulinei de către celulele beta, pentru vitalizarea glucozei. Dacă celulele pancreasului sunt epuizate și nu reușesc să-și îndeplinească funcția respectivă, atunci vor fi afectate ambele funcții. Digestia este primul aspect care ne vine în minte când ne gândim la pancreas…Organismul secretă diverse enzime digestive, în principal în patru locuri: în cavitatea bucală, stomac, pancreas și intestinul subțire.”2

Lucrarea pancreasului eliberează insulina care susține folosirea glucozei drept combustibil al organismului nostru, care trebuie să se hrănească, în principal, cu fructe naturale, care ajută celulele să se hrănească. Dr. Robert Morse a trecut pe cei bolnavi de diabet pe regim compus din fructe, după care rezultatele au fost excelente.

Când pancreasul produce o cantitate insuficientă de insulină, atunci noi ne îmbolnăvim de diabet. Atunci este vorba de o epuizare a pancreasului. Medicina ne arată că diabetul poate fi și o problemă de ereditate….moșteniri strămoșești, transmise prin gene.

Glanda tiroidă reprezintă un factor de control al metabolismului și utilizarea calciului de către organism.

În lipsa utilizării corecte a calciului, toate celulele organismului se pot epuiza. Calciul are un rol important și în utilizarea zincului, seleniului și fierului, care afectează utilizarea glucozei și funcțiile celulelor.”3

Ca zonă slabă care trebuie luată în considerare în diabet este cea a glandelor hipotalamus și hipofiză. Hipofiza este controlată de hipotalamus (computerul central al organismului) care eliberează un hormon antidiuretic, care, dacă are o activitate slabă, provoacă apariția diabetului.”4

Acum să vedem ce rol are tractul gastro-intestinal și formele de diabet, care au o puternică legătură cu toate organele și glandele din organism. Să nu uităm: „Când tractul gastro-intestinal este blocat prin depunerea în placă a produselor din carne și făinoase intrate în putrefacție, inflamațiile și toxicitatea induse în această placă de colesterol vor reverbera în toate regiunile cu care tractul se află în legătură. De aceea, purificarea și fortificarea tractului gastro-intestinal sunt vitale în vindecarea oricărei afecțiuni, inclusiv a formelor de diabet.”5

Care este adevărata cauză a diabetului?

Să nu uităm, mai pe scurt „că există două cauze principale ale apariției bolilor, a oricăror boli. Prima cauză și cea mai importantă este toxicitatea, iar cea de a doua este acidoza, care se manifestă sub forma inflamațiilor. Aceste două cauze sunt de fapt rezultatul a ceea ce mâncați, beți, inhalați și aplicați pe piele, dar și al gândurilor, sentimentelor pe care le nutriți. Acestea sunt modalitățile prin care, fie vă fortificați organismul și celulele care îl compun, fie îl slăbiți.”6

Așadar, depinde numai de noi înșine! De calitatea și cantitatea a ceea ce îngurgităm zilnic.

Cum se poate trata diabetul?

Prima grijă este să ne preocupe scăderea nivelului de zahăr în sânge. Verificarea glicemiei este vitală. Anumite fructe pot determina o creștere rapidă și temporară a glicemiei. Nu vă panicați! Dacă ați observat că anumite soiuri de fructe provoacă creșterea glicemiei, trebuie renunțat la acel soi de fruct până ce se revine la valori normale.

Ceea ce trebuie să nu uităm este faptul că noi trebuie să știm că noua dietă alimentară „este purificarea și regenerarea pancreasului și a glandelor suprarenale și nu tratarea diabetului”.7

Deci, cauza mai întâi și nu efectul, așa cum des se obișnuiește!

Sunt multe cauzele care declanșează diabetul. Secretul este să adoptăm „un regim simplu”. Consumați acea hrană care a fost concepută pentru organismul uman – fructe, legume și nuci. Nu există boli incurabile, ci numai oameni incurabili! Asta înseamnă că unii oameni nu reușesc să se vindece fiindcă nu doresc să fie sănătoși. Mulți se folosesc de boală deoarece vor să fie în centrul atenției familiei sau a altora. Multe persoane nu mai găsesc resurse interioare și caută dragostea și susținerea în exterior, așteptând ajutor de la alții în procesul de însănătoșire. Învățați să vă întăriți și să depindeți numai de dumneavoastră înșivă, obișnuiți-vă să petreceți mai mult timp în singurătate.”8

Vai de capul meu, parcă ar scrie despre mine! Chiar scrie despre mine! Dar despre dumneavoastră? Nu vă regăsiți, mai ales în rândurile, imediat, de mai sus?

Și acum ceva foarte important!

Pentru a ne trata de orice boală, mai întâi trebuie să dorim aceasta cu orice preț și să nu ne încăpățânăm să rămânem sclavii bolii pe care, de cele mai multe ori, ne-o provocăm: „iar explicația este că din ecuație lipsește dorința din suflet a bolnavului de a se însănătoși. Trebuie să participi tu însuți la procesul de însănătoșire…Este minunat să îi ai pe cei dragi alături în acest proces, dar nu ei trebuie să-și dorească mai mult decât tine să te însănătoșești, nici să facă totul în locul tău. Dacă vrei să fii sănătos, sănătatea trebuie să vină în primul rând de la tine. Fii pentru ceilalți ilustrarea minunată a adevăratei puteri divine.”9

Deci, cu puterea lui Dumnezeu, de care nu trebuie să ne temem, ci să-L rugăm să ne vindece și să ne ducă la „pășunea” cea bună din natură, folosind hrana ecologică, vegetală, integrală.

Așa ne vom elibera de boală!

Să alegem, cu fermă credință în Dumnezeu și voință, să fim sănătoși!

Și vom fi!

Depinde de noi!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

1 Dr. Robert Morse, Să trăim sănătos, fără toxine, Editura Paralela 45, Pitești, 2009, pag. 236.

2 Idem, pag. 236.

3 Ibidem, pag. 239.

4 Ibidem, pag. 240.

5 Ibidem, pag. 240.

6 Ibidem, pag. 240.

7 Ibidem, pag. 241.

8 Ibidem, pag. 237.

9 Ibidem, pag. 237.

Sinaxar 7 iunie 2019

Ajutor la domiciliu, parohia Sfântul Apostol Andrei – cartier Tudor Vladimirescu, Pitești