in ,

Dieta bogată în proteine animale poate provoca moartea

(Publicat în: 14 mai 2019)

Multiplele cercetări din cadrul medical, din centrele universitare din lume, au scos în evidență și au demonstrat că toate proteinele rezultate din carne sunt extrem de toxice pentru organismul uman, dacă, spre exemplu, se absorb prin pereții intestinali, așa cum s-a mai spus.

Revenim, poate învățăm să punem în practică: o nouă dietă alimentară și un nou stil de viață.

Repetăm, fără ca cineva să se sperie: „Proteinele animale putrezesc în interiorul organismului, imprimând corpului un miros specific. Acești produși de putrefacție formează o adevărată hazna încărcată cu toxine, care se acumulează – din păcate – în intestine și în țesuturile organismului…produce inflamație care blochează respirația celulară, conducând în final, la moartea celulei.”1

Proteinele formate din consumul de carne, generează o mare aciditate care provoacă inflamații ale țesuturilor și degradarea lor, conducând la moartea acestora2, consumul de carne nefiind adecvat speciei umane și nici sănătos din punct de vedere fiziologic.3

Ceea ce trebuie să nu se uite: „S-a demonstrat că excesul de carne provoacă apariția cancerului la colon, precum și cancerul hepatic și pancreatic.

Mai mult, s-a constatat că acolo unde se consumă carne în exces, durata de viață este mai scurtă. Iar ca exemplu pot fi date populația din Alaska de Nord și Canada, în „rândul căreia media de viață este de aproximativ cincizeci de ani!”4

Ceea ce trebuie să ținem minte, după cercetările medicale: „Carnea nu este altceva decât o concentrare de celule moarte sau agonizante, trăind într-o hazna de sânge stricat, intrat în putrefacție. Iar oamenii numesc această hazna alimentație benefică.”5

Te cutremuri aflând aceste lucruri? E greu de învins ispita cărnii, de orice fel ar fi, dar trebuie să ne salvăm!

Știm cu toții că: „În prezent, carnea animalelor de consum este încărcată cu hormoni de creștere, antibiotice, pesticide, erbicide, deșeuri nucleare, nivel crescut de adrenalină și alte substanțe toxice preluate din poluarea atmosferică și a solului. Toate aceste elemente sunt considerate cancerigene. La vaci, porci și găini, incidența formelor de cancer este mai mare ca niciodată. Iar oamenii se hrănesc cu acestea. Unii producători de carne (fermieri sau crescători de animale) și-au pierdut orice urmă de integritate morală și de decență și dau la tocat vacile, porcii și găinile bolnave și agonizante, amestecând această carne moartă, adeseori „bolnavă”, în hrana obișnuită a animalelor.”6

Într-o zi, Părintele Caliopie mi-a arătat cum se pregătesc crenvurștii, atât de gustoși. Am rămas uimit! De atunci m-am lecuit de a mai servi și recomanda asemenea podoabe culinare. Se spune uneori că-s făcuți în casă de oameni cumsecade, și că sunt și ecologici! Fie și așa! Dar nu-i obligatoriu sa servești!

Fiecare dorește să aibă proteine complete pentru organismul său!

Dr. Robert Morse dă răspunsul științific: „În ce constă alimentația unui cal, a unui elefant sau a unei vaci? Sunt animale erbivore, iar forța lor este binecunoscută. Regimul lor alimentar constă în exclusivitate din iarbă și masă vegetală. Dacă ar avea nevoie de atât de promovata proteină completă, probabil că și-o procură din plante!”7 Fără îndoială! Să privim mai atent la viața regnului animal și vom putea învăța cum să ne orânduim viața, constatându-se, că organismul uman n-a fost conceput pentru a consuma carne. Așa a fost dintru început, când Dumnezeu a zis: „Iată, vă dau vouă toată iarba dătătoare de sămânță pe fața întregului pământ și tot pomul purtător de rod cu sămânță de pom într-însul, acestea vă vor fi vouă spre hrană.”8

Indiscutabil!

Dumnezeu a delimitat hrana oamenilor de hrana animalelor, cărora le-a dat: „toată iarba verde spre hrană.”9

Iată, că după mii de ani, după cercetările științifice, de-a lungul timpului, s-a ajuns tot la ceea ce a hotărât Dumnezeu, așa încât, dr. Robert Morse, spune: „Adepții consumului de alimente crude – fructe și legume – care au o dietă echilibrată constând din fructe, legume și nuci, nu suferă niciodată de carențe de aminoacizi necesari pentru menținerea sănătății. Dimpotrivă, aminoacizii de proveniență vegetală sunt încărcați cu mai multă energie și mai ușor de descompus și de utilizat de organismul uman”10, Dumnezeu creind un organism potrivit ca să se hrănească vegetal și nu animal.

Insistăm: Organismul nostru are nevoie doar de hrană vie, neprocesată pentru a fi viu, iar noi să învățăm un nou stil de viață și dietă alimentară, consumând fructe proaspete, legume organice, crescute fără compuși chimici, nuci proaspete și uscate, turtițe din făină neagră (integrală din grâu, orz, secară), lapte proaspăt și derivatele din gospodăria românească autentică și să ne ferim cu grijă de a mânca alimente alterate, putrede și moarte – inclusiv celule moarte ale sângelui intrat în descompunere – carnea în sânge! Moft culinar primejdios, cartofii prăjiți în ulei, omletele…tot ce este prăjit, optând pentru mâncărurile la cuptor, unde fasolea, cartoful, varza, conopida, leușteanul, pătrunjelul, mărarul, ardeiul, roșiile, ridichile, sfecla, ceapa, prazul și alte legume care împodobesc pământurile noastre, sunt date de Dumnezeu spre bucuria noastră de hrănire a organismului.

Ceapa și mămăliga erau pe vremuri meniul cel mai folosit. Strămoșii știau ce le priește pentru organism. Roșiile cu brânză? Prunele cu pâine! Cireșele și vișinile cu mămăligă! Untul de oaie făcut în casă.

Ce meniu aveam noi la Cracăul Negru și ce bucate găteam când am fost bucătar cinci ani! Iată meniul, fără să inventez:

– Mămăligă făcută cu unt de vacă și de oaie! O minune! Dreasă cu urdă, brânză, lapte acru – chișleag, caș de oaie, câte un ou rătăcit, toate după gust;

– Borșuri de cartofi, fasole, dovlecei, mazăre, bob, năut, ștevie, bibănași – peștișori mici înnăbușiți în pătrunjel și mărar și câte alte născociri de-ale mele;

– De câteva ori pe an (Crăciun, Paști, Rusalii), zeamă de găină, sarmale cu varză și câte o zdreanță de purcel, fierte într-o treime borș de tărâțe, cu două treimi de apă de izvor, nu cu Clor de la robinet!

– Lapte proaspăt cu tăiței de casă și altă oală cu lapte împodobit cu orez la care se adăugau puține cuișoare și scorțișoară;

– Pâine pe vatră, cozonac, plăcinte și miel la cuptor, odihnindu-se între șițe de brad ca să se isprăvească grăsimea grea la ficat.

– Cafea și ceaiuri? Pentru bolnavi!

– Țuică și vin? Gustat, nu băut!

Am fost un bucătar lăudat, mai ales de tata!

O, Doamne! Dar câte bunătăți, de care să ne aducem aminte și să le folosim cu dragoste pentru sănătatea noastră.

Să nu turnăm tot felul de otrăvuri în stomacul nostru!

Să ne curățăm organele interne și externe!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

1 Robert Morse, Să trăim sănătos fără toxine, Pitești, Paralela 45, 2009, pag. 177.

2 Idem, pag. 176.

3 Ibidem, pag. 177.

4 Ibidem, pag. 178.

5 Ibidem, pag. 178.

6 Ibidem, pag. 178.

7 Ibidem, pag. 180.

8 Facere 1, 29.

9 Facere 1, 29.

10 Idem, pag. 180.

Sinaxar 14 mai 2019

Cerc pastoral în Protoieria Mioveni, parohia Păcioiu