in

Din bătrâni se povestește – colinde la parohia Lunca Corbului din Protoieria Costești

(Publicat în: 25 decembrie 2018)

Nașterea Domnului nostru Iisus Hristos în Betleem ne descoperă pe Dumnezeu ca fiind călător şi colindător în lume. Hristos Domnul S-a născut într-o călătorie a Maicii Sale şi a dreptului Iosif la Betleem, arătând prin aceasta că Dumnezeu Cel milostiv este călător în lume şi colindător la casa sufletului fiecărui om, ca să cheme pe oameni în Casa Tatălui ceresc, al cărei pridvor este Biserica, întrucât Sfintele Taine săvârșite în ea sunt arvuna vieţii veşnice din Împărăţia lui Dumnezeu.

Biroul de Catehizare cu Tineretul al Eparhiei Argeșului și Muscelului, a primit colindători în biserica parohiei Lunca Corbului din Protoieria Costești. Părintele slujitor Crăcană Radu Sergiu a primit copiii din parohie care au cântat colinde și au primit daruri.

 

De la suflet către suflet, parohia Sfinții Voievozi, protoieria Curtea de Argeș

Alături de cei necăjiți, parohia Mioveni II Nord, Protoieria Mioveni