in

Din suflet către suflet, parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 25 octombrie 2017)

Prin milostenie înțelegem duhovnicește ce înseamnă Biserica – Trupul tainic al lui Hristos, care ajută pe cei ce au nevoie de ajutor și cer lui Hristos în rugăciune: ”Doamne, ajută-ne”. Milostenia smerită ne învață cum lucrează harul lui Dumnezeu Cel milostiv în omul care devine milostiv, potrivit îndemnului Mântuitorului Iisus Hristos: ”Fiți milostivi, precum și Tatăl vostru este milostiv.”

Cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului – Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a organizat o activitate socială în care părintele Lipan Florentin de la parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel a dăruit îmbrăcăminte unor persoane fără venituri.
 
 

Parohiile: Valea Mare și Enculești au dăruit manuale de Religie copiilor din Ștefănești

Copiii de la Școala Generală Regina Maria au primit manuale de Religie