in ,

Domnul este ajutorul meu

(Publicat în: 5 noiembrie 2018)

În vremi de restrişte când năvălesc peste noi tot felul de supărări şi alte nenorociri, suntem luaţi de valurile disperării şi cădem în cele mai grele deznădejdi.

Atunci, mai ales, este necesar să ne gândim la Dumnezeu! Psaltirea Scripturii ne strigă din răsputeri: „Domnul este ajutorul meu, nu mă voi teme de ce-mi va face mie omul. Domnul este ajutorul meu!” (Psalmul 117, 6-7).

Domnul ne trimite îngerul păzitor să ne şoptească: „Mai bine este să te încrezi în Domnul decât să te încrezi în om. Mai bine este să nădăjduieşti în Domnul decât să nădăjduieşti în mai-marii pământului!” (Psalmul 117, 8-9).

Regina Maria a scris în vremurile de demult şi pentru vremurile noastre: „În vreme de necaz am învăţat să mă rog!”

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol. Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

Sinaxar 5 noiembrie 2018

Proiectul social: Samarineanul milostiv în parohia Fundeni, protoieria Câmpulung Muscel