in ,

Domnul este ajutorul meu

(Publicat în: 5 martie 2020)

În vremi de restrişte când năvălesc peste noi tot felul de supărări şi alte nenorociri, noi suntem luaţi de valurile disperării şi cădem în cele mai grele deznădejdi.

Atunci, mai ales, este necesar să ne gândim la Dumnezeu! Psaltirea Scripturii ne strigă din răsputeri: „Domnul este ajutorul meu, nu mă voi teme de ce-mi va face mie omul. Domnul este ajutorul meu!” (Psalmul 117, 6-7).

Domnul ne trimite îngerul păzitor să ne şoptească: „Mai bine este să te încrezi în Domnul decât să te încrezi în om. Mai bine este să nădăjduieşti în Domnul decât să nădăjduieşti în mai-marii pământului!” (Psalmul 117, 8-9).

Regina Maria a scris în vremurile de demult şi pentru vremurile noastre: „În vreme de necaz am învăţat să mă rog!”

Calinic Argeșeanul

 

Sinaxar 5 martie 2020

Sfințirea Dispensarului Medical Uman din Mărăcineni