in

Donare de sânge – parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social Filantropic și de Misiune, a organizat la Parohia Mavrodolu din Protoieria Pitești o acțiune umanitară de donare de sânge, în care preoți și credincioși, au fost chemați să împlinească porunca Mântuitorului: ,,Iubește-ți aproapele ca pe tine însuți” (Matei 22, 39).

Evenimentul s-a desfășurat la Centrul de Transfuzii Sangvine din Pitești.

Credincioșii care au făcut acest gest de milostenie și dragoste creștină – fiind însoțiți de către preotul Sturzeanu Dumitru-Victor și preotul Țîru Cătălin – au înţeles cât de mult contează fiecare picătură de sânge pentru salvarea vieților celor bolnavi, aflați la suferință.

Acțiunea de donare de sânge are ca scop informarea şi conştientizarea cu privire la nevoia reală de sânge pentru transfuzii din spitalele româneşti, creşterea numărului donatorilor de sânge din România şi îmbunătățirea stocurilor de sânge necesare.

Milostenia, hrană pentru suflet, parohia Rădești, protoieria Mioveni

Dor de Eminescu în Cetatea Basarabilor