in

Donație de carte pentru biblioteca Școlii din comuna Corbi

(Publicat în: 29 octombrie 2018)

Cartea reflectă ca o oglindă lungul şir de secole al vieţii omenirii, istoria luptei sale pentru existenţă, pentru un viitor mai luminos, suferinţele, bucuriile, înfrângerile şi biruinţele sale toate. În afara cărţii nu poate fi concepută azi o cultură sistematică a individului şi implicit a societăţii. Acest prieten tăcut îţi oferă ori de câte ori ai nevoie acelaşi răspuns fidel la fiecare întrebare şi-l repetă cu nesfârşită răbdare până ce l-ai înţeles. Cartea este atât de înţelegătoare, încât atunci când n-ai înţeles-o nu se supără, nu jigneşte, te aşteaptă să revii.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Cultural și Comunicații Media a organizat o activitate în comuna Corbi. Părintele slujitor Dumitru Gheorghe de la parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș, a donat cărți pentru biblioteca școlii din localitate.

 

Micii creștini la rugăciune, cateheză la parohia Țițești, protoieria Mioveni

Coriștii argeșeni și musceleni au fost comemorați la parohia Sfântul Ioan Botezătorul din Pitești