in

Donație de carte pentru Liceul Sportiv din Pitești

(Publicat în: 22 martie 2019)

„O carte e contactul sufletesc cu un om, contact pe care-l poţi primi şi respinge şi la care te poţi întoarce. Este un sprijin, o mângâiere, un îndemn. Este câte una căreia îi datorezi cât şi celui mai bun învăţător. Ba chiar care-ţi este cât ţi-au fost părinţii şi cei mai buni. Cartea e mângâiere. Şi ea te face să te strămuţi într-o lume de mulţumire şi bucurie. Cartea ţi-a dat o lumină care pe zi ce merge-ţi goneşte întunericul din suflet şi te ajută a te face mai tare în toate privinţele.” Nicolae Iorga.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Cultural și Comunicații Media, a desfășurat o activitate culturală la Liceul Sportiv din Pitesti. Cu această ocazie parohia Mavrodolu prin preoții slujitori, Stănescu Paul și Dumitrescu Horia au dăruit un număr de 400 de volume de carte școlară, carte religioasă, literatura universală, folositoare tinerilor elevi care trec pragul Bibliotecii Liceului.

 

Roadele duhovnicești ale postului – cateheză la Școala Virgil Calotescu din Bascov

Vizită Arhierească la parohia Turculești, protoieria Topoloveni