in , ,

Dorul de Dumnezeu

(Publicat în: 17 noiembrie 2019)

Dacă s-ar pune într-un cântar, nu ştiu ce-ar alege îngerii din scrisul lui Cioran. Nu ştiu ce aleg oamenii din ,,opera” lui chinuită şi scrisă la răspântii de drumuri. Cred că Cioran nu-şi bătea capul cu astrofizica. A zice despre Dumnezeu că poate fi dincolo sau dincoace, dovedeşte că n-a înţeles mare lucru din cuprinderea Universului.

Să spui că îți este dor de cineva înseamnă o mare bucurie. Căutând sinonimul  dorului, aflăm alean, jale, apăsare.  De aici putem, desigur spune că  dorul este  durere cu alinare.

Filosofic şi cu puţină credinţă a zis, totuşi: „Dincoace de Dumnezeu (era mai sigur aşa!), ne mai rămâne doar dorul de El!”

Dorul de Dumnezeu!

Asta-i totul!

Calinic Argeșeanul

Sinaxar 18 noiembrie 2019

Sinaxar 19 noiembrie 2019