in ,

Dragostea şi defectele

(Publicat în: 18 decembrie 2018)

Armenii au dreptate când spun că: „Soţia care-şi iubeşte cu adevărat soţul îi corectează defectele” iar „unde lipseşte dragostea apar toate defectele”, subliniind fără milă că: „Defectele sunt mari unde dragostea este mică”.

Românii se pare că sunt experţi în materie de dragoste, mai ales că dorul este un cuvânt care, după cum se ştie, n-ar mai fi la alte popoare –ca expresie – nu ca stare în sine. Dorul este lipit de inima omului de când acesta a fost îndepărtat din grădina lui Dumnezeu.

Aşadar, românii, recunoscuţi ca mari înţelepţi şi poeţi din născare, în privinţa defectelor din dragoste, au pus bine capacul pe oală, zicând: „Unde-i dragoste puţină, / Lesne-i a găsi pricină!”

Să înmulţim dragostea ca să ajungă şi la cei care duc lipsă!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

Sinaxar 18 decembrie 2018

Sinaxar 19 decembrie 2018