in

Drumul spre sfințenie al Sfintei Mucenițe Filoteia, cateheză parohia Glavacioc, protoieria Costești

(Publicat în: 9 decembrie 2016)

Ocrotitoare a copiilor şi a tinerilor, Sfânta Filofteia întruchipează, pentru românii creştini, nevinovăţia şi credinţa neabătută, copila mucenică fiind, aşa cum arată şi numele ei, o adevărată „iubitoare de Dumnezeu”. Pentru copiii secolului XXI – mutilaţi sufleteşte, într-o lume care vrea să-i modeleze după chipul şi asemănarea ei, distrugând orice urmă de inocenţă din sufletele lor – modelul Sfintei Muceniţe Filoteea reprezintă un îndemn la curaj, sacrificiu, iubire de semeni şi credinţă nestrămutată.

Cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare a organizat o activitate catehetică în care părintele slujitor Dan Stancu de la parohia Glavacioc, protoieria Costești, a vorbit copiilor despre sfințenia Sfintei Mucenițe Filoteia.

Bucurii în luna cadourilor, parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel

Daruri pentru copii, Catedrala Sfinții Apostoli din Mioveni