in

Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci, slujbă Arhierească la Mănăstirea Corbeni

(Publicat în: 10 septembrie 2017)

În Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci, obștea monahală și pelerinii care și-au îndreptat pașii către Casa lui Dumnezeu, au participat la Sfânta Liturghie oficiată de Părintele Arhiepiscop Calinic, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi, în biserica mănăstirii Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul din comuna Corbeni.

În cuvântul de învățătură, Ierarhul argeșean a vorbit despre faptul că Mântuitorul a spus: „Oricine voieşte să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea sa şi să-mi urmeze Mie”. Înainte încă de a da glas acestei chemări, Mântuitorul a prezis suferinţele prin care va trece: Fiul Omului tre­buie să pătimească multe… şi să fie omorât, iar după trei zile să învieze (Marcu 8, 31). Şi a venit ca să fie El Calea. Ca să fie cel dintâi în du­rere şi cel dintâi în slavă. Ca să arate că tot ceea ce oamenilor le pa­re cu neputinţă, se poate: a venit pentru ca să se poată.

Sinaxar 10 septembrie 2017

Sinaxar 11 septembrie 2017