in

Educația micilor creștini – cateheză la Grădinița din Bascov

(Publicat în: 10 octombrie 2018)

Prin educatia religioasa trebuie sa realizam de fapt o reala cultivare a spiritului. Ea ne ajuta sa construim un sistem de valori spirituale, etice, estetice etc. racordate la personalitatea fiecaruia dintre noi si materializarea in comportamente integratoare in viata comunitatii din care facem parte si a societatii in ansamblu.

Preoții slujitori Enescu Tiberiu de la parohia Rotărești și Tudor Răzvan de la parohia Bascov, protoieria Pitești, s-au aflat în mijlocul copiilor de la Grădinița din Bascov, unde au vorbit celor mici despre importanța educației care începe din brațele și de pe genunchii părinților.

Copiii au desenat, au spus rugăciuni, iar la finalul activității au primit iconițe.

 

Cercetând și binecuvântând, parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena, protoieria Curtea de Argeș

Milostivi cu cei neajutorați, parohia Sfântul Apostol Andrei – Papucești II din protoieria Pitești