in

Educația ne unește – dezbatere publică la Școala Generală Nae A. Ghica din Rucăr

(Publicat în: 31 mai 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de catehizare,  în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale  și Inspectoratul Școlar Argeș, a organizat dezbaterea publică ,,Educatia ne unește. Viziune asupra viitorului educației în România”, pe tema modificării Legii educației naționale, la Școala Generală Nae A. Ghica, din Rucăr.

Preotul slujitor Arsulescu Sebastian de la la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel, a participat la dezbatere, susținând cateheza cu tema ,,Sfântul Ioan Gură de Aur – modelul pedagogului creștin”, subliniind faptul că ,,educația laică trebuie completată cu educația moral religioasă, în vederea formării depline a personalității elevului, de unde nevoia susținerii prezenței orei de Religie în școală, cu titlu obligatoriu la toate nivelurile de învățământ.”

Reguli pentru o sănătate bună Regula nr. 4: Exercițiu fizic moderat

Cerc pastoral în Protoieria Curtea de Argeș, parohia Mustățești