in

EDUCAȚIA RUTIERĂ PENTRU CEI MICI la Școala Gimnazială Mircea cel Bătrân din Curtea de Argeș

(Publicat în: 11 februarie 2020)

 Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ şi Activități cu Tineretul prin Biroul de Cateheză în parteneriat cu Poliția Municipiului Curtea de Argeș a desfășurat o activitate informativă și practică de educație rutieră la Școala Gimnazială Mircea cel Bătrân din municipiul Curtea de Argeș. 

Copiii coordonați de doamna profesoară Otilia-Daniela Ionescu au primit cu mare drag pe doamna Raluca Tobă, Agent Principal în cadrul Biroului Rutier Curtea de Argeș care le-a vorbit despre ”Educația rutieră pentru cei mici”. Ei au vizionat filme de animaţie despre circulaţia rutieră, învăţând semnele de circulaţie şi identificând riscurile nerespectării lor și cum să circule

pe stradă. 

Activitatea a fost coordonată de Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul în cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului și de Părintele Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Catehizare din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Campania de informare se desfășoară în cadrul Proiectului Catehetic de Educație Rutieră ”Siguranța copiilor!” pentru promovarea activităţilor orientate spre formarea atitudinilor şi deprinderilor de comportament responsabil în siguranță rutieră.

 

Milostenia – darul lui Dumnezeu pentru oameni, parohia Găvana IV, protoieria Pitești

Bucurii pentru cei în nevoi – parohia Lăzărești, protoieria Câmpulung Muscel