in

Elevii Seminarului Teologic Neagoe Vodă Basarab și-au prăznuit ocrotitorii

(Publicat în: 31 ianuarie 2020)

Astăzi patronii spirituali ai școlilor teologice au fost sărbătoriți și în Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului.

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic a oficiat Sfânta Liturghie în paraclisul Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica din incinta Centrului Eparhial.

Au fost prezenți profesorii și elevii Seminarului Teologic ,, Neagoe Vodă Basarab” din municipiul Curtea de Argeș.

În cuvântul de învățătură, Chiriarhul Eparhiei a prezentat viața și activitatea Sfinților Trei Ierarhi: Vasile, Grigorie și Ioan, amintind că ei sunt ocrotitorii tinerilor care studiază în toate școlile cu profil teologic și  adevărate modele pentru slujitorii sfintelor altare.

Cu această ocazie, Ierarhul Argeșean, împreună cu soborul slujitor, profesorii și elevii prezenți, a făcut o rugăciune pentru sănătatea tânărului seminarist Călin Ioan Liță. Acesta are vârsta de 18 ani si este elev la Seminarul Teologic „Neagoe Voda Basarab” din Curtea de Argeș. În urmă cu câteva săptămâni, viața acestuia a luat o întorsătură cumplită, fiind diagnosticat cu cancer de colon avansat cu metastaze. În prezent este sub tratament la o clinică specializată din Turcia.

 

 

 

Mari ierarhi ai lumii

Sinaxar 31 ianuarie 2020