in

Eminescu și Ortodoxia, cateheză parohia Vulpești, protoieria Costești

(Publicat în: 16 ianuarie 2017)

Născut și crescut în spiritul creștin ortodox al unei familii evlavioase, care avea legături strânse cu Biserica și monahismul românesc, Mihai Eminescu a rămas, pentru toată viața, profund pătruns și inspirat de universul spiritual al locurilor natale botoșănene, presărate cu dealuri domoale și mult cer, cu mănăstiri și schituri de viață sfântă și cu tradiții populare de o mare frumusețe artistică.

La Școala Gimanzială din localitatea Vulpești, a avut loc un eveniment catehetic, în care părintele slujitor Burcea Mihail de la parohia din localitate, a rostit un cuvânt elevilor cu tema: Eminescu și Ortodoxia, după care le-a oferit, cu binecuvântarea și din darul Părintelui Arhiepiscop Calinic, un CD cu piese muzicale pe versuri eminesciene.
Activitatea a fost organizată de Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul prin Biroul de Cateheză al Eparhiei Argeșului și Muscelului.

Frumusețea poeziei religioase în scrierile lui Mihai Eminescu, parohia Sfânta Vineri, protoieria Pitești

Cercetarea aproapelui, parohia Sfântul Apostol Andrei – Papucești II, protoieria Pitești