in

Examen de admitere la Seminarul Teologic Neagoe Vodă Basarab din Curtea de Argeș

(Publicat în: 18 mai 2019)

La Seminarul Teologic Neagoe Vodă Basarab din municipiul Curtea de Argeș, a avut loc prima etapă a Examenului de admitere pentru probele de aptitudini la cele două Secții: Teologie Pastorală și Patrimoniu Cultural.

Concursul s-a desfășurat în Baza Metodologiei de organizare și desfășurare a admiterii în învățământul liceal de stat, pentru anul școlar 2019-2020.

În fața unei comisii prezidată de Înaltpreasfințitul Părinte Arhepiscop Calinic, candidații și-au prezentat aptitudinile artistice pentru clasa de Patrimoniu Cultural și cele muzicale pentru clasa de Teologie Pastorală.

Partea a doua examenului a constat într-o probă scrisă din noțiuni și cunoștințe teologice pe care elevii le-au studiat în școlile gimnaziale.

Seminarul Teologic Ortodox ,, Sf. Neagoe Vodă Basarab” din Curtea de Argeș a fost înființat în urmă cu 183 de ani, activitatea desfășurându-se în prezent pe două secții: Teologie Pastorală și Patrimoniu Cultural.

 

Zâmbet în suflet de copii, parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena, protoieria Curtea de Argeș

Crosul Campionii Bucuriei în protoieria Pitești- comuna Poiana Lacului