in

Examenul de disertație la programele de master

(Publicat în: 5 iulie 2019)

110 studenți de la secțiile Teologie Asistență Socială și Artă Sacră din cadrul Facultății de Teologie, Litere, Istorie și Arte din municipiul Pitești au susținut examenul de disertație la programele de master: Teologie sistematică și practică, Ecumenism în noul context euoropean, Apologetică și duhovnicie, Teologie – misiune și slujire prin limbajul mimico-gestual, Restaurarea icoanei, a picturii murale și de șevalet

Comisia examinatoare formată din profesori de la catedra de teologie a fost prezidată de părintele arhimandrit Caliopie Cristian Ichim în calitate de delegat al Înaltpreasfințitului Părinte Calinic și profesor al facultății.

Facultatea de Teologie din Pitești a fost înființată în anul 1993 prin grija Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic având drept ocrotitoare pe Sfânta Muceniță Filoteia. Astăzi a căpătat o nouă denumire, și anume Facultatea de Teologie, Istorie, Litere și Arte, fiind parte a Universității Pitești.

Cercetarea aproapelui în parohia Vișoi II, protoieria Câmpulung Muscel

Sinaxar 6 iulie 2019