in ,

Femeia e un înger

(Publicat în: 18 ianuarie 2019)

Credeam că numai eu gândesc cel mai frumos despre femeia – mamă, gospodină şi soţie. Grigore Alexandrescu a asemuit-o cu un înger. Dar nu m-am lăsat. Am zis de mai multe ori că femeia este un „Dumnezeu” mai mic, mai ales atunci când naşte oameni noi în lume, cum a zis Iisus celei care continuă viaţa pe pământ, în forma în care suntem noi.

De aceea, Tudor Arghezi a spus: „Fiinţa cea mai artistică este femeia”.

Femeia este primăvara vieţii! Femeia este ghiocel imaculat izvorând frumuseţea de azur pământului cel mahmur. Femeia este mai mult decât ştim noi. Femeia este mai tare ca noi. Femeia este zâmbet de martie’n floare! Femeia este viaţă şi viaţa suntem noi.

La nesfârşiţi ani tuturor femeilor din lume!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

 

Sinaxar 19 ianuarie 2019

Sinaxar 20 ianuarie 2019