in ,

Femeia, împărăteasa ştiinţei

(Publicat în: 23 ianuarie 2019)

Orice femeie din lume este mult mai înţeleaptă decât putem noi să înţelegem. Am putea spune că, în domeniul biologiei, femeia este o împărăteasă a ştiinţei. În sânul ei se naşte cea mai mare minune, vorba lui Sofocle, din Antigona: „În lume-s multe mari minuni, minuni mai mari ca omul nu-s!”

Avea dreptate Titu Maiorescu atunci când afirma: „O cultură ştiinţifică temeinică a femeii este deci imperativul prim al timpurilor noastre”. N-am vrea niciodată să se întâmple ceea ce Anton Pann scria, plin de haz: „De va fi să nu voiască / Muierea să plămădească, / Şade, cerne până mâine / Şi tot nu frământă pâine”.

Haz, nehaz, dar aceasta,

Fraţii mei, de peste tot,

Ne aduce mare necaz.

Femeia când naşte,

Şi pruncuţii îi tot creşte

Cunună mare de aur

Peste tot ea străluceşte!

Nu-i aşa?

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

 

Sinaxar 23 ianuarie 2019

Manuale de Religie pentru elevii din Bascov