in ,

Fericirea vine din ceea ce ne dorim?

(Publicat în: 25 ianuarie 2019)

Mereu se pune întrebarea: Este fericit cel care nu are ce doreşte? Vom spune grabnic: Nu! Dar cel care are tot ce doreşte este fericit? Mama ne va răspunde: Dacă doreşte lucruri bune şi le are, atunci este fericit; dar dacă doreşte lucruri rele, chiar dacă le are, este nefericit.

Lipsa de măsură ne învăluie fiinţa. Mama spunea despre aceasta: „Chiar dacă ar fi sigur că nu le va pierde pe toate acestea – cele adunate, peste măsură – nu ar reuşi totuşi să se sature de astfel de bunuri. Aşa că îl face nefericit ceea ce-i lipseşte veşnic”.

Totuşi, cine poate fi fericit?

Mama mi-a spus: „Cel care-l are pe Dumnezeu este fericit!”

Să nu uităm: Fericirea vine de la Dumnezeu!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

 

Sinaxar 26 ianuarie 2019

Sinaxar 27 ianuarie 2019