Festival medieval la Curtea de Argeș

(Publicat în: 27 septembrie 2014)

Astăzi și mâine are loc în Curtea de Argeș prima ediție a Festivalului Medieval Curtea Domnească, cu sprijinul Primăriei Municipiului, în parteneriat cu Centrul de Cultură și Arte „George Topârceanu“ și Asociația „Societas Milities Getae“.
Pe platoul dintre Biserica Domnească și Muzeul Municipal se desfășoară, după ce în prealabil a avut loc parada Gărzii Curții Domnești și a costumelor medievale, demonstrații de lupte medievale și tir cu arcul, expoziții cu vânzare de obiecte tradiționale și alte suveniruri. Sunt și secvențe de muzică și dans susținute de Fanfara Teatrului “Alexandru Davila” din Pitești și Trupa “Blade Strings”.

 

Sfântul Antim Ivireanul prăznuit astăzi și la Biserica Domnească

Predică la Duminica a 18-a după Rusalii – Pescuirea Minunată