in

FESTIVALUL TOAMNEI – ediția a II-a la Școala Gimnazială Băiculești

(Publicat în: 1 decembrie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de Cateheză a participat la Școala Gimnazială Băiculești la activitatea educativă și recreativă intitulată Festivalul toamnei, ediția a II-a.

Copiii prin joc, cânt și spectacol au arătat că toamna se culeg roadele, gospodinele se pregătesc să-şi umple cămara cu fructe care mai de care, legume şi zarzavaturi, conserve de toamnă, compoturi de toate felurile, gemuri şi dulceţuri sofisticate, iar prin simțul artistic şi talent au reliefat că toate acestea reprezintă un obicei străvechi păstrat cu sfinţenie, semn al recunoştinţei faţă de truditorii satului românesc.

Proiectul a fost coordonat de cadrele didactice: Maria-Didona Rădulescu, Georgiana Codeci, Mariana Matei, Grațiela Baciu, Anamaria Alexandra Ciucu și Cosmin Mazilescu.

La activitate au participat doamna profesoară Ileana-Eugenia Bodescu, directoarea școlii, alături de Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul care a adus binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și a mulțumit pentru activitatea frumoasă de a împărtăși culorile acestui anotimp și Părintele Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

La final , copiii s-au bucurat de bunătățile toamnei.

 

Daruri pentru copii, parohia Glavacioc, protoieria Costești

Donează sânge – Salvează o viață