in ,

Fețele succesive

(Publicat în: 2 decembrie 2019)

Cine ştie cât de greu este să nu ai lumina ochilor pe dinafară? Doar cei care nu văd! Când intrăm în cămara cea dinlăuntru a sufletului şi totul este învăluit în întuneric, ne ducem cu gândul la schimbarea la faţă a inimii. Aceasta înseamnă o absolută lepădare de sine sub toate ipostazele.

Cioran a încercat să treacă prin această lepădare de sine. Rândurile sale ne stau ca dovadă: „Schimbarea la faţă este o lepădare de sine însuşi; este eliberarea omului de tot ce a fost şi de semnele lui trecute, care sunt succesivele lui feţe. A intra în extazul tău interior  şi a-ţi vedea întâia şi ultima ta faţă!”

Dorul de a crește în lumina cea neapusă a lui Dumnezeu a fost şi dorul de neatins al lui Cioran, pentru că nu şi-a cunoscut fețele succesive.

Calinic Argeșeanul

Sinaxar 3 decembrie 2019

Sinaxar 4 decembrie 2019