in ,

Firea românului

(Publicat în: 31 martie 2019)

Pentru un cărturar cu pretenţii, Istoria românilor prin călători, de N. Iorga, trebuie să fie o carte de căpătâi. În cele patru volume va găsi mărturii despre firea românului. De acolo va afla orice cititor onest cine este românul cu adevărat. Pentru o completare fericită, Călători străini prin Ţările Române, va îmbogăţi imaginea românului şi frumuseţea fără seamăn a Ţării în care ne-am născut cu binecuvântarea lui Dumnezeu.

Aşa de apropiat îl consideră românul pe Dumnezeu, încât îl auzi cu bucurie trainică rostind: Dumnezeu drăguţul, Măicuţa Domnului sau Sfântuliţa, cum o numesc argeşenii aşa de frumos pe Sfânta Filoteia.

Bunăcuviinţa, bunătatea, omul bun, curat, cu gândire sfielnică şi credinţa strămoşească şi românească ne arată firea Românului, bogata fire a Românului.

Să nu ne pierdem firea! Este uşor a ne da în stambă.

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

Sinaxar 31 martie 2019

Slujire Arhierească în Duminica Sfintei Cruci în Catedrala Arhiepiscopală