in

Folosul postului în viața micilor creștini – cateheză parohia Brătești, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 29 martie 2019)

Postul este o faptă de virtute, un exercițiu de înfrânare a poftelor trupului și de întărire a voinței, o formă de pocăință, deci mijloc de mântuire. Dar este în același timp, și un act de cult, adică o faptă de cinstire a lui Dumnezeu, pentru că el este o jertfă, adică o renunțare de bună voie la ceva care ne este îngăduit, izvorâtă de iubirea și respectul pe care îl avem față de Dumnezeu.

Părintele slujitor Ilie Marius de la parohia Brătești, protoieria Curtea de Argeș, a fost prezent în mijlocul elevilor de la școala din localitate, cărora le-a vorbit despre folosul postului în viața copiilor.

Masa bucuriei frățești, parohiile Rotărești și Bascov, protoieria Pitești

Parohia Mavrodolu și copiii piteșteni