in

Folosul religiei în formarea copiilor și a tinerilor, cateheză Sfânta Vineri, protoieria Pitești

(Publicat în: 22 ianuarie 2019)

Religiozitatea este o stare psihica derivata din credinta intr-un principiu suprem, etern si imuabil. Educatia religioasa crestina, de pilda, are ca proiect formarea si desavarsirea profilului moral-religios, intrupartea la nivelul uman a unor virtuti, intr-un fel “indumnezeirea” omului, in masura “coborarii” acestui atribut la dimensiunea si conditia umanului.

Parintele slujitor Laurentiu Vasile Dinu de la parohia Sfânta Vineri, a daruit tuturor elevilor din clasele pregatitoare si clasele a I-a de la Scoala Gimnaziala Nr. 5 Nicolae Iorga din Pitesti, manualele auxiliare pentru ora de religie necesare in actul educational in anul scolar 2018-2019.

Totodată  a vorbit  elevilor  despre „Folosul religiei in formarea copiilor si a tinerilor”.

 

Hrană pentru trup, binecuvântare pentru suflet, parohia Sfinții Împărați, protoieria Curtea de Argeș

Protoieria Topoloveni – Campionii Bucuriei Sociale, ianuarie 2019