in

Frumusețea satului românesc în localitatea Ștefan cel Mare

(Publicat în: 5 septembrie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de Cateheză a participat la o Șezătoare în localitatea Ștefan cel Mare din județul Argeș.

Doamna profesoară, Florența Sgîea de la Școala Generală cu clasele I-VIII din Ștefan cel Mare inițiatoarea Asociației Meșteșuguri Argeșene împreună cu colaboratoarele dânsei a reușit, în partea de sud a județului să păstreze tradiția de țesut-cusut și să organizeze un mic muzeu al satului, alături de Părintele Danuț-Marius Trăistaru, Coordonatorul Biroului de Cateheză din cadrul Protoieriei Costești, căci Biserica a fost de la început centrul spiritual al satului.

La activitate au participat Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul care a adus binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și a mulțumit doamnei profesoare pentru păstrarea tezaurului tradiției străbune și Părintele Vasile Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Satul românesc reprezintă identitatea noastre națională, un nucleu de viață românească de aceea anul  2019 este declarat în Patriarhia Română „An omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și An comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești în Patriarhia Română”.

 

Daruri pentru cei nevoiași, parohia Coasta Uzinei, protoieria Mioveni

Tabăra „Tradiţie şi noutate” la Mănăstirea Bistriţa – Vâlcea, ediția a IV-a