in

Ghiozdane pentru elevii Seminarului Teologic „Neagoe Vodă Basarab” din Curtea de Argeș

(Publicat în: 10 septembrie 2019)

Educația creștină, ce își propune să formeze caractere, urmărește aplicarea în practică a principiilor ei. În acest fel, omul nu se mai oprește la simpla învățare a elementelor de doctrină, trecând la lucrare, la punerea lor în practică. Aceasta este educația creștină integrală, ce trece dincolo de cea intelectuală și de cea religioasă, devenind educație morală.

În ziua de 10 septembrie 2019, Părintele Arhiepiscop Calinic a fost prezent în mijlocul elevilor și cadrelor didactice de la Seminarul Teologie „Neagoe Vodă Basarab” din municipiul Curtea de Argeș, unde a binecuvântat începerea noului an școlar.

Elevii au primit daruri din partea Chiriarhului, constând în ghiozdane și rechizite.

 

Slujbe de Te-Deum la început de an școlar 2019-2020

Sinaxar 11 septembrie 2019