in

Ghiozdanul meu în comuna Bogați, protoieria Topoloveni

(Publicat în: 5 septembrie 2019)

Proiectul eparhial social-filantropic ,, Ghiozdanul meu” inițiat în Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului  la începutul acestui an școlar a continuat astăzi  cu o acțiune desfășurată în comuna Bogați din cadrul protoieriei Topoloveni, unde 82 de elevi au primit ghiozdane și rechizite școlare necesare pentru procesul educativ.

Evenimentul s-a desfășurat în prezența  Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop  Calinic și a reprezentanților autorităților locale, cu sprijinul preoților din parohiile protopopiatului Topoloveni.

Copiii s-au bucurat de toate darurile primite și au promis că vor încerca să obțină rezultate foarte bune la învățătură în acest an școlar.

În zilele următoare caravana socială ,, Ghiozdanul meu” va ajunge și în alte localități ale județului Argeș, scopul fiind acela de a se diminua abandonul școlar și de a se ușura situația financiară a familiilor defavorizate din cuprinsul Eparhiei.

La finalul acestei acțiuni peste 1000 de elevi vor devenii beneficiarii acestor daruri oferite de parohiile argeșene

Protoieria Mioveni – Campionii Bucuriei Sociale, august 2019

Tinerii argeșeni și musceleni au plecat la ITO 2019