in

Ghiozdanul meu în localitatea Călinești

La acest început de an școlar peste 2000 de copii din cuprinsul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului vor primi ghiozdane și rechizite școlare. Acțiunea face parte din proiectul social eparhial ,, Ghiozdanul meu”  adresat elevilor proveniți din familii defavorizate.

Părintele consilier Andrei Diaconescu, ca reprezentat al Sectorului Social Filantropic și de Misiune al Eparhiei,  s-a aflat la Școala Generală Râncăciov din comuna argeșeană Călinești. Cu ajutorul preoților din parohiile protopopiatului Topoloveni au fost împărțite ghiozdane cu rechizite școlare și pachete cu dulciuri la un număr de 80 de copii. Evenimentul s-a desfășurat în colaborare cu primăria comunei Călinești.

În zilele următoare caravana socială ,, Ghiozdanul meu” va ajunge și în alte localități ale județului Argeș, scopul fiind acela de a se diminua abandonul școlar și de a se ușura situația financiară a familiilor defavorizate din cuprinsul Eparhiei.

Dăruind vei dobândi, parohia Glavacioc, protoieria Costești

Protoieria Pitești – Campionii Bucuriei Sociale, octombrie 2018