in

Hrană pentru trup, bucurie pentru suflet, parohia Prundu III din Pitești

(Publicat în: 6 februarie 2019)

Se cuvine, dar, celui ce vrea sa faca milostenie sa nu caute a deosebi pe cel bun, de cel rau, pe cel drept sau pe cel nedrept, dupa trebuintele lor trupesti, ci, tuturor, la fel, sa le imparta cele de trebuinta. Si, daca tu te-ai saturat de multe bucate, hraneste, macar cu paine, si pe cel flamand. Sau de ai baut prea mult, da, si celui insetat, un pahar. Sau, daca te-ai incalzit prea mult, in haine scumpe si moi, apoi, imbraca si pe cel gol, ce tremura de frig, macar cu o haina mai proasta.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a  desfasurat la Parohia Prundu III Pitesti cu Hramul,, Nasterea Maicii Domnului”,  sub coordonarea preotului Preda Vilcu Costin un proiect social constand in oferirea unei mese calde si dulciuri unor copii proveniti din familii nevoiase.

 

Zâmbet în suflet de copil, parohia Bătușari, protoieria Curtea de Argeș

Protoieria Pitești – Campionii Bucuriei Sociale, februarie 2019