in

HRISTOS: SUFLETUL SATULUI MEU-Concursul Național Catehetic în Protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 9 aprilie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul -Biroul de Cateheză a desfășurat jurizarea Concursului Național Concursului Național Catehetic ”Hristos: sufletul satului meu” -la nivel de protoierie.

Evenimentul s-a desfășurat la sediul Protoierie Curtea de Argeș.

În Concurs s-au înscris din municipiul Curtea de Argeș:

– Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe-Centrul Catehetic ,,Sfântul Voievod Neagoe Basarab” și Școala Gimnazială Mircea cel Bătrân Curtea de Argeș, coordonatori: Preot Anton Dicu; Profesor Otilia-Daniela Ionescu

– Parohia Bătușari și Colegiul Național Vlaicu Vodă Curtea de Argeș, coordonatori: Preot Florentin Ungurenuș; Profesori: Cosmin Dincă, Elena Iordache

– Parohia Capu Dealului și Școala Gimnazială Sfântul Apostol Andrei, coordonatori: Preot Daniel Gligore; Profesor: Constantin Matei

– Colegiul Național Vlaicu Vodă- Școala Gimnazială Armand Călinescu, coordonator: Profesor: Dumitru Stoicescu

-Liceul Tehnologic Ferdinand I Curtea de Argeș, coordonator: Profesor: Andra-Carmina Michai

– Școala Gimnazială Carol I Curtea de Argeș, coordonator: Profesor: Elena-Ramona Leca

– Grădinița O lume minunată, coordonatori: Profesori: Cornelia-Eliza Ilic și Raluca-Mihaela Spînu

și din localitățile limitrofe:

-Școala Gimnazială Albeștii de Arges, coordonator: Profesor: Elena-Sorina State

-Parohia Oești-Ungureni și Școala Gimnazială Nr. 1 Corbeni,    coordonatori: Preot Gabriel Neacșu; Profesori: Eugenia-Irina Cret, Mariana Turian, Maria Gherghel, Anca Eana, Silviu Butaru, Margareta Gherman, Mădălina Dumitrescu, Sorina Ureche, Ionela Popa, Elena Lazăr

– Școala Gimnazială Băiculești, coordonatori: Profesori: Maria-Didona Rădulescu, Mariana Matei, Georgiana Codeci, Elena-Cristina Georgescu

– Grădinița Bîrsești, coordonator: Profesor: Maria-Ramona Ciolpan

– Școala Gimnazială Valea Iașului, coordonatori: Profesori: Sabina Marin, Maria-Ionela Grigore, Melania Bocăneci, Mariana Olteanu

– Școala Gimnazială Gabriel Marinescu Tigveni, coordonator: Profesor: Elena-Roxana Piele

– Școala Gimnazială Nr. 1 Valea Danului, coordonator: Profesor: Maria Radu

Juriul format din Preot Dr. Dan-Florin Obrocea- Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul, Protoiereu Alexandru State, Preot Vasile-Cornel Ilina-Coordonator Birou Cateheză, Dumitru-Iulian Cojocărel-Profesor de religie, Aura-Florina Stoica-Profesor de limba și literatura română, Elena Uță-Profesor de educație plastică au urmărit următoarele obiective: afirmarea rolului Bisericii în viaţa satului românesc, elogierea unor harnici clerici slujitori, învăţători devotaţi şi primari luminaţi ai satului creştin românesc de ieri şi de azi, descrierea rolului preotului şi a familiei sale în viaţa satului, identificarea elevilor cu aptitudini speciale: artistice, literare şi de dezvoltare a interesului pentru creaţia populară, asigurarea unei bune colaborări Biserică-Şcoală-Familie și au acordat următoarele premii:

Premiul I–Parohia Bătușari și Colegiul Național Vlaicu Vodă Curtea de Argeș

Premiul II–Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe-Centrul Catehetic ,,Sfântul Voievod Neagoe Basarab” și Școala Gimnazială Mircea cel Bătrân Curtea de Argeș

Premiul III–Școala Gimnazială Nr. 1 Valea Danului

-Parohia Oești-Ungureni și Școala Gimnazială Nr. 1 Corbeni

Aceste parohii vor reprezenta Protopopiatul Curtea de Argeș la etapa județeană pe eparhie.

Concursul organizat de Patriarhia Române în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale se înscrie între activitățile catehetice şi educaţionale cu prilejul anului omagial 2019- An omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și An comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești.

 

Bătrâneţe, gânduri bune

Premierea Concursului Județean Dragobete, ediția a III-a, parohia Mavrodolu