in

HRISTOS: SUFLETUL SATULUI MEU – Concursul Național Catehetic la Biserica Bătușari din Curtea de Argeș

(Publicat în: 10 aprilie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de Cateheză a participat la un ateliar de lucru în cadrul  Proiectului Național Catehetic ”Hristos: sufletul satului meu” la Biserica Bătușari din municipiul Curtea de Argeș.

Elevii de la Colegiul Național Vlaciu Vodă din localitate sub îndrumarea domnului profesor de religie, Dumitru-Iulian Cojocărel și a părintelui paroh, Florentin Ungurenuș au pictat icoane pe sticlă și au discutat despre celelalte puncte pentru a marca toate secțiunile din regulamentul Proiectului.

La activitate au participat Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul care a adus binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și a vorbit despre importanța satului românesc și Părintele Vasile Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Copiii, la final au primit dulciuri și iconițe.

 

Milostenia- poartă către Cer, parohia Bălilești, protoieria Câmpulung Muscel

Masa bucuriei – parohia Prundu III, municipiul Pitești