in

„Ia romaneasca :Haina pe care se cos suflete”

(Publicat în: 25 iunie 2018)

 In ziua de 24 iunie dupa oficierea Sfintei Liturghii cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului Parinte Calinic, Arhiepiscopul Argesului si Muscelului, la sediul Filialei Nevazatorilor Arges a fost organizat un frumos program artistic de catre femeile nevazatoare, coordonate de doamna Matei Elena si preotul slujitor Constantin Radu-Gabriel, in cinstea Zilei internationale a iei romanesti.  

S-a aratat legatura extraordinara care exista intre ie si credinta, ia fiind purtata de mosii si stramosii nostri la Sfanta Liturghie in duminici si sarbatori. Legatura intre ie, credinta  si pamantul tarii reiese din modelele iei, florile campului, spicul graului, vita de vie, plante ce dau si materia Sfintei Impartasanii, painea si vinul.

Convertire la Ortodoxie în Catedrala Arhiepiscopală din Cetatea Basarabilor

Protoieria Topoloveni – Campionii Bucuriei Sociale, iunie 2018