in

Icoana – cale între Cer și Pământ, parohia Găvana IV din municipiul Pitești

(Publicat în: 10 octombrie 2018)

Icoanele scurtează calea între cer şi pământ, întreţin un permanent dialog între Dumnezeu şi om, îl urcă pe om spre cer, după măsura smereniei lui şi îl coboară pe Dumnezeu spre pământ, după nemăsurata Lui dragoste!

Copiii din grupul de cateheză al Centrului Social-Cultural Sfânta Maria Magdalena al parohiei Găvana IV din Pitești, au participat la un atelier pictură. Icoanele pictate de copii dovedesc pasiunea acestora pentru culoare și lumină. Icoana unește două lumi: cea spirituală și cea material. Ea este mediul prin care credința se întipărește în imagine ace urcă vibrația și căldura sufletului de copil către înălțimile spirituale.

În finalul activității, a fost organizată o expoziție.

 

Milostenia – jertfa bine plăcută lui Dumnezeu, parohia Înălțarea Domnului, protoieria Curtea de Argeș

Zâmbet în suflet de copil