in

Icoana – chemarea omului la sfințenie și tămăduire

În contextul anului omagial 2017 – al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a desfășurat astăzi prin Sectorul Social-Filantropic și de Misiune, proiectul intitulat,, Icoana – chemarea omului la sfințenie și tămăduire”. Cu sprijinul parohiilor piteștene Găvana I și Găvana IV, elevii Școlii Gimaziale Nr. 1 din Pitești au primit în dar icoane cu chipul Maicii Domnului și cărți de rugăciuni.

Evenimentul a început cu o slujbă de sfințire a icoanelor oficiată de un sobor de preoți . De asemenea cei mici au pregătit un scurt program de colinde.
Programele sociale desfășurate de Sectorul Social al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului se vor orienta în continuare către toate școlile din Eparhie fiind vizați în mod deosebit copiii proveniți din familiile defavorizate și cei care se află în situația abandonului școlar.
 

Protoieria Costești – Campionii Bucuriei Sociale, decembrie 2017

Regele Mihai I a fost înmormântat în noua Catedrală Arhiepiscopală și Necropolă Regală