in ,

Iertarea, marea biruinţă

(Publicat în: 4 aprilie 2019)

Cine iartă este un pic din Dumnezeu! Cel mai anevoios lucru este a avea disponibilitatea de a ierta oricând, pe oricine şi pentru totdeauna. Se aude mereu o expresie: Te iert, dar nu te uit!

La avva Antonie s-au dus câţiva fraţi, zicându-i: „Spune-ne un cuvânt, cum să ne mântuim?” Bătrânul avvă le zice: „Aţi ascultat Scriptura, vă ajunge. Ei au zis: Dar vrem să ascultăm şi de la tine, părinte!” Bătrânul le-a zis: „Spune Evanghelia: Dacă cineva te loveşte peste obrazul drept, întoarce-l şi pe celălalt” Ei răspund: „Nu putem să facem aceasta.” Bătrânul zice: „Dacă nu puteţi întoarce şi celălalt obraz, măcar suportaţi prima lovitură.” Ei răspund: „Nici aceasta nu putem.” Bătrânul spune: „Dacă nu puteţi asta, măcar nu daţi înapoi ce aţi primit”. Ei zic: „Nici asta nu putem”. Atunci bătrânul spune ucenicului său: „Pregăteşte-le un pic de fiertură, căci sunt slăbiţi. Dacă asta nu puteţi şi aceea nu doriţi, ce să fac pentru voi? E nevoie de rugăciune”.

O femeie din Deseştii Maramureşului dorea să-i fac rugăciuni să-i moară vecina care o duşmănea. Greu am lămurit-o să-şi înmoaie inima şi să ierte.

Iertarea: marea biruinţă!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

Sinaxar 4 aprilie 2019

Buna Vestire a Întrupării Domnului nostru Iisus Hristos – cateheză parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel