in

Importanța postului în viața copiilor, cateheză la parohia Sfânta Vineri, municipiul Pitești

(Publicat în: 17 martie 2020)

Copiii trebuie să vadă în casă că postul a schimbat nu doar dieta familiei, ci și comportamentul, atitudinea, renunțarea la tot ce ne poate înstrăina și îndepărta de Dumnezeu. Povețele Sfântului Ioan Gură de Aur sunt grăitoare în acest sens: „Copiii și fiii noștri sufletești trebuie să ne vadă totdeauna blânzi la cuvânt; smeriți în comportare, milostivi la inimă, nelipsiți de la biserică, legați mai mult de Dumnezeu decât de cele pământești și înfrânați de la toate cele rele. Dar mai presus de toate, să ne vadă că trăim cu toții în dragoste, care este cununa tuturor faptelor bune”.

Parohia Sfanta Vineri prin parintele slujitor Dinu Laurentiu Vasile  a desfasurat, in prima saptamana din post,  o cateheza, unde copiii din clasa a 4-a de la Scoala Gimnaziala Nr.5 Nicolae Iorga, scoala ce functioneaza pe raza parohiei, au ascultat un cuvant catehetic cu tema „IMPORTANTA POSTULUI IN VIATA COPIILOR”.

Copiii au fost miruiti, binecuvantati si au primit din iconite, carti de rugaciune  si dulciuri.

Masa bucuriei – parohia Glavacioc, protoieria Costești

Alături de cei în necaz, parohia Vișoi, protoieria Câmpulung Muscel