in

În mijlocul celor necăjiți, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 19 septembrie 2019)

Milostenia este plata pentru răscumpărarea păcatelor noastre. Miluind pe cineva ne miluim pe noi înşine! Și ce bucurie mai mare este atunci când, din dragoste și frumoasă aducere aminte, ne reîntoarcem în vatra caldă a copilăriei noastre, și facem un scurt popas, ridicându-ne ochii către Cer și mulțumim lui Dumnezeu pentru părinții și bunicii care ne-au născut și crescut.

În Arhiepiscopia Argeșului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se desfășoară activități de binefacere, milostenie și sprijin pentru persoanele defavorizate din punct de vedere social.

Oameni cu dragoste fata de oameni au ajutat, prin preoții Dumitrescu Horia și Stănescu Paul, la începutului de an școlar dăruind rechizite după posibilități, alimente și hăinuțe celor mici, care cu toate greutățile lor merg la școală.

Congresul Național „Hristos împărtășit copiilor”, ediția a XII-a

Simpozionul Internațional: Apel la memorie. Victimele războaielor, ediția a II-a