in

Înălțarea Sfintei Cruci – cateheză la parohia Lunca Corbului, protoieria Costești

Această legătură nedespărţită, această legătură puternică, o legătură mai presus de înţelegere care uneşte taina crucii de taina Învierii lui Hristos se vede şi în faptul că Hristos, deşi a Înviat din morţi, poartă în veşnicie pe Trupul Său Înviat semnele Crucii, semnele cuielor care au fost folosite când El a fost Răstignit. Aceasta ne arată că Hristos a interiorizat taina crucii şi niciodată nu poate fi despărţită Crucea de Învierea Sa şi Învierea Sa de Crucea Sa, pentru că ambele arată taina iubirii smerite a lui Hristos, iubire mai tare decât moartea.

Biroul de Catehizare și Activități cu Tineretul a organizat o acțiune catehetică în care părintele slujitor Crăcană Radu Sergiu de la parohia Lunca Corbului, protoieria Costești a vorbit copiilor de la școala din localitate despre Praznicul Înălțării Sfintei Cruci.

Masa bucuriei și a comuniunii, parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș

Alături de cei necăjiți, parohia Turculești, protoieria Topoloveni