in

Îngerul păzitor, bunul meu prieten – cateheză parohia Rotărești, protoieria Pitești

(Publicat în: 5 martie 2020)

Îngerii îi ajută pe oameni să înţeleagă realitatea eternă a lui Dumnezeu şi îi călăuzesc spre Împărăţia Cerurilor, fiind mijlocitori între Cer şi pământ. Având menirea de a-l ajuta pe om în efortul său de înduhovnicire a lumii pământeşti, îngerii au şi o calitate specifică: aceea de a fi simultan aproape de Dumnezeu şi aproape de om. Omul și îngerul său două fiinţe cu aceeaşi rădăcină, cu aceeaşi obârşie. Sunt două fiinţe şi un singur proiect.

Părintele slujitor Enescu Tiberiu  de la Parohia Rotaresti, Protoieria Pitesti, a fost prezent la Gradinita cu program prelungit din localitate, unde, in prezenta doamnei educatoare Mihai Ioana, a vorbit celor mici despre bucuria de a avea un înger păzitor și cum trebuie să conlucrăm cu acesta.

Hrană pentru trup, binecuvântare pentru suflet, parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș

Prezentarea Concursului Național de Cateheză la Școala Nae A. Ghica din Rucăr