Inspecții la orele de Religie la școlile din municipiul Curtea de Argeș

Având în vedere prevederile Regulamentului de inspecție, conform O.M.E.C.T.S 5547/2011, au fost continuate verificările la ora de Religie în unitățile de învățământ din municipiul Curtea de Argeș.
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, P.C. Preot Dan Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul și prof. Dincă Gheorghe, inspector Religie la Inspectoratul Școlar Județean Argeș, au asistat la orele de la: Școala Basarab I – profesor Savu Dumitru; Liceul Tehnologic Forestier – profesor Duțeanu Ciprian; Liceul Tehnologic Auto – profesor Matei Constantin; Liceul Tehnologic Ferdinand I – profesor Moraru Iuliana; Colegiul Național Vlaicu Vodă – profesor Pleșa Victor; Școala Gimnazială Regina Maria – profesor Mihuț Ovidiu.

Lecţiile asistate au demonstrat tactul didactic şi pedagogic, dar şi interesul copiilor pentru studierea orei de Religie, disciplină pe care, în unanimitate, au spus că o doresc la orele de curs.
Conţinuturile prezentate sunt adaptate cerinţelor elevilor, nivelului de pregătire, dar şi particularităţilor de vârstă.
Mesajul transmis are rol formator pentru dezvoltarea unui bun creştin.

Vizită Arhierească la Seminarul Teologic Neagoe Vodă – Curtea de Argeș

Ziua Internațională a Limbii Materne, sărbătorită în Protoieria Topoloveni