in

ÎNTÂLNIRE CONSULTATIVĂ PRIVIND ACTIVITĂŢILE CU TINERII

(Publicat în: 4 aprilie 2019)

În Sala „Iustin Patriarhul” de la Centrul naţional de formare continuă „Dumitru Stăniloae” din Bucureşti a avut loc întrunirea reprezentanţilor asociaţiilor de tineret din cuprinsul Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei şi ai centrelor eparhiale ale aceleiaşi mitropolii, responsabili cu activitatea de tineret.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al  Argeșului și Muscelului s-au prezentat la această întâlnire Părintele Consilier Dan-Florin Obrocea – Coordonatorul Sectorului Învățământ și Activități cu Tineretul, care a prezentat raportul din partea eparhiei noastre privind activităţile cu copiii și tinerii pe anul 2018 și proiectele pentru anul 2019, Părintele Andrei Diaconescu – Coordonatorul Sectorului Social, Filantropic și de Misiune și Părintele Vasile Ilina- Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Reprezentanții eparhiilor au prezentat activitățile și proiectele cu specific catehetic, misionar, social-filantropic.

La eveniment au fost prezenţi reprezentanţi ai centrelor mitropolitane şi eparhiale, delegaţi ai Patriarhiei Române, reprezentanți ai filialelor celor două asociaţii de tineret, care funcţionează cu binecuvântarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române: Asociația Studenților Creștini Ortodocși Români (ASCOR) şi Liga Tinerilor Creştini Ortodocşi Români (LTCOR), precum şi reprezentanţi ai asociaţiilor şi ai ONG-urilor de tineret, care îşi desfăşoară activitatea în centrele eparhiale, cu binecuvântarea chiriarhului.

În cadrul întâlnirii au fost expuse planurile detaliate ale centrelor eparhiale, dar şi ale asociaţiilor de tineret şi s-au făcut propuneri pentru anul 2019.

 

Ajutor la domiciliu, parohia Sfinții Împărați, municipiul Curtea de Argeș

Misiune și Sfințenie prin gesturile și vederea noastră în municipiul Slatina